101 EESTI KIRJANDUSTEOST

Rein Veidemann on valinud rikkast Eesti kirjandusest välja 101 teksti, mis tema hinnangu kohaselt moodustavad selle telje, mille ümber on kujunenud Eesti kirjanduse identiteet. Võimalik, et kirjanduse hindamisel on lugeja pilk ja lugeja maitse määravam kui mõnes muus valdkonnas ning seda valikut saab võtta ka kui ühe lugeja koostatud väärtteoste nimekirja. Rein Veidemann pole aga muidugi niisama lihtsalt lugeja, vaid Eesti kirjanduse õppejõud ning kahtlemata lisab see tema valikule kaalu, sest ta on hinnanud valitud teoseid nii oma aja konteksti kui ka nende ajas kestvust silmas pidades. Samal ajal kutsub igasugune valik lugejaid endaga vaidlema ning küllap juhtub see ka käesoleva raamatu puhul. Igal juhul ärgitab see kaasa mõtlema ning võib-olla ka mõnda teost taas riiulilt võtma ja üle lugema.


IDA-VIRUMAA PÕLISPUUD, KIVIMÜRAKAD JA SALAPÄRASED VEED


Raamat annab ülevaate Ida-Virumaa 48 kaitstavast ja tähelepanuväärsest üksikobjektist, mis on rühmitatud iseloomu järgi: rändrahnud, põlispuud, vesi ja kurisud (neeluaugud). Objektidega seotud rahvapärimused ja legendid lisavad neile lisaks teaduslikule ja esteetilisele väärtusele ka ajaloolis-kultuurilist väärtust.
Raamatus on juttu ka Oru pargi kivist, ALUOJA joa astangutest, Pühajõe pärnadest ja lehistest, Lagedi pärnadest ja Oru pargi euroameerika paplist (mille küll mullu sügisene maru kahjuks maha murdis).
Raamatu koostajad on Tiit Leito ja Ingrid Kuligina.

IDA-VIRUMAA MÕISAD JA MÕISNIKUD

Alo Särg

Rikkalikult illustreeritud ülevaade kõikide teadaolevate praeguse Ida-Virumaa territooriumil asuvate rüütlimõisate ajaloost ja tänapäevast alates nende esmamainimisest. Raamatus räägitakse ka Ida-Virumaa mõisatega seotud tuntumatest baltisaksa aadlikest.
Muuhulgas on juttu ka meie valla territooriumil asunud Päite (Peuthof), Pühajõe (Pühhajöggi), Toila ja Voka (Chudleigh) mõisatest.
MIKSIMIKSER
Humoorikas test nii lastele kui vana-vanematele.
Staažikas eesti keele õpikute autor Toom Õunapuu on koostanud omalaadse intelligentsustesti, milles on 100+1 miks’i.


Vanamoodne töö kõneleja häälega

Jürgen Rooste kommenteerib luuleraamatuid

Hando Runnel: „Ütles mu naine”.

Sulev Oll: „Printsessi voodikohendaja päevaraamat”.Valetaja

Rutt Hinrikus mõtiskleb Helga Nõu uue raamatu

„Valetaja. Mälestused, tõeotsimised”.

teemadel.


HEA PÕHJATUULE VASTU

Daniel Glattauer

Kas argipäevast hõivatud tegelikkuses võiks olla paremini kaitstud kohta pakitsevate igatsuste jaoks kui virtuaalne ruum? Leo Leike postkasti jõuavad eksikombel kellegi tundmatu Emmi Rothneri e-kirjad. Mees vastab viisakusest. Ja kuna Emmile tundub mees ligitõmbav, kirjutab ta vastu. Peagi möönab Leo: «Te huvitate mind meeletult, kallis Emmi! Kuid ma tean ka seda, kui absurdne säärane huvi on.» Ja veidi aja pärast tunnistab Emmi: «Teie read ja minu riimid nendele – need annavad kokku mehe, keda ma äkitselt kujutlen, et selline võib olla, et keegi selline on päriselt olemas.»
Paistab, et küsimus on veel vaid ajas, millal toimub nende esimene tõeline kohtumine, kuid see küsimus erutab mõlemat nii väga, et nad pigem viivitavad vastamisega. Pealegi on Emmi õnnelikult abielus. Ja Leo seedib parasjagu nurjunud suhet. Ning üldse: kas saadetud, vastu võetud ja salvestatud lembetunded peaksid kohtumisele vastu? Ja mis siis, kui jah?


SADA AASTAT

Herbjørg Wassmo

Romaan «Sada aastat» põhineb autori perekonnalool. Selle sündmused kulgevad 19. sajandi teisest poolest 20. sajandi keskpaigani Põhja-Norras, mis on ka autori sünni- ja kodupaik. Teose peategelasteks on mitme põlvkonna naised, alates esiemast Sara Susannest ja lõpetades noorukese Herbjørgiga. Neil kõigil on oma eluvõitlused võidelda ja neid aitab selles vaprus ja tugev tahe. Suure osa romaanist moodustab lugu sellest, kuidas Sara Susanne oli modelliks ingli jaoks Steigeni kiriku altarimaalil, ja selle ümber lahvatanud pingetele, kui kunstnik hakkas maalima ka Sara Susanne portreed. Altarimaali võib praegugi kirikus näha. Hiljuti leiti üles ka Sara Susanne portree, mis vahepeal usuti olevat vaid suguvõsa müüt.
Norra kirjanik Herbjørg Wassmo (s. 1942) on eesti lugejale hästi tuntud autor. Romaanitriloogia «Dina raamat», «Õnne poeg» ja «Dina pärandus», mis tõi autorile maailmakuulsuse, on lisaks mitmetele teistele H. Wassmo teostele ilmunud ka eesti keeles.
Dina-triloogiaga, mille tegevus toimub ju ligilähedasel ajal samuti Põhja-Norras, ühendab «Sadat aastat» ühine tegelane, Sara Susannet raviv noor arst Benjamin Grønelv, Dina poeg.


NÕGESED JA NARTSISSISD

Heljo Mänd
Kirjanduslikud memuaarid

Heljo Männi päevikulaadses mälestusteraamatus oma kaasaegsetest saame teada nii mõndagi isiklikku ja isikupärast eesti kirjanikest, heliloojatest, näitlejatest, kultuuritegelastest. Lühikesed mälupildid vahelduvad fotodega ning annavad erakordselt huvitava terviku loomisest ja loomevõimalustest, tööst ja elust ajal, mida aasta-aastalt üha vähemad mäletavad. Seda väärtuslikumad on Heljo Männi poolt kirjasõnasse talletatud lood. Lihtsad ja keerulised, naljakad ja kurvapoolsed. Nõgesed ja nartsissid – kõrvetavad ja siravad.

Loe lisaks

VARJUTEATER

Viivi Luik
Autor räägib oma jõudmisest Rooma, Igavesse Linna, kuhu igatsus teda juba lapseeas kandis. Kuid samavõrra empaatilist lähivaadet pakub jutustus ka selle teekonna vahejaamadest, Helsingist ja taasühinenud Berliinist. Oma värvikuselt ja sugestiivsuselt ei jää teos alla rahvusvahelist tunnustust võitnud romaanile Seitsmes rahukevad.

Luige romaanidest, millest viimase ilmumisest on möödas pea 20 aastat, ja muidugi luulekogudest ja muudest raamatutest paistavad inimesed selle millegi leidvat, «Varjuteatri» toimetaja ja kirjanduskriitik Joel Sang pakub põhjuse, miks Viivi Luige teose ilmumine suursündmus on.

«Ta lihtsalt laob oma hinge lagedale, ta ei tegele mingi literatuuriga, mingi varjamisega, mingi mänguga, vaid ta kirjutab nendest asjadest, mis tal südamel – see teebki asja võimsaks, sest neid kirjanikke on vähe, kes ennast ei häbene, kes ei püüa end millegi taha peita,» ütles Sang.101 EESTI AJALOO SÜNDMUST

Mart Laar

Teos algab esimeste inimeste jõudmisest Eesti alale ja lõpeb meie lähimineviku sündmustega
Sellesse raamatusse on koondatud sündmused, milleta Eesti ajalugu oleks võinud suuremal või vähemal määral kulgeda teist rada pidi, kui see tegelikult läks. Siit leiab kohalikud tähtsündmused nii kultuuri kui ka poliitika vallas nagu näiteks "Kalevipoja" ilmumine või Tartu rahu. Lisaks sündmused, mis ei kajanud vastu mitte ainult Eestis, vaid ka tunduvalt kaugemal, näiteks Narva lahing 1700.a.
Huvitav ja hariv lugemine neile, kelle ajalooõpingud on jäänud aastate taha (ja kellele omal ajal teatud peatükke Eesti ajaloost koolis ei räägitudki), aga ka kasulik lugemine ajalooõpikule täienduseks. Igatahes Eesti ajaloo saab aastate kaupa paika, et kust me tuleme, miks ja kuidas.

Loe lisaks:

Aastatuhandeile pilku heites
SUVI KUTSUB RÄNDAMA

See ei ole raamatu pealkiri....

Neil, kes füüsiliselt rändama minna ei saa, soovitan minna rändama koos raamatuga ja suvel lugeda kirjastuse Petrone Print raamatuid sarjast MINU....

Vastavalt soovile võite suunduda kas Alaskale või Moldovasse, põigata Itaaliasse või Taani. Jõuate ehk üle vaadata Kanada ja Hispaania... või koguni Kolumbia, Nepaali või Maroko.  Või hoopis teha põgus tutvus Islandi või Austraaliaga. 

MINU .... sarjas leidub raamatuid igale maitsele.
Viimane, kõige värskem, Rein Siku MINU UGRI-MUGRI, räägib meist endist.

Autor ise on öelnud:
Ugrimugri – see on meie, soome-ugri rahvaste särav maailm täis vahvaid hõimlasi ja enneolematuid juhtumisi. Selliseid, mis saavad juhtuda vaid maalähedaste ugrimugridega, ei kellegi teisega: rokkivad vanaemad kartulipõllul, silmini õllesiltidesse uppunud sepp, lõõtspillimängija parlamendihoone fuajees ja püksata mehed Riigikogu õues; põlevas saunas leili võtvad mehed, majorid paanikasse ajanud trumm ja lumesaanil otse päikese südamesse sõitmine; poro  kui üks maailma targemaid loomi, veresööjate sõprus kajakanäksijatega ning suure ja väikese tähega Meri rahvaid vapustamas… Vaat selliseid asju olen ilmas ringi vaadates kogenud.


PARADIIS

Tõnu Õnnepalu

Paradiisis saavad kokku üks aeg ja üks koht: koht on väike küla Hiiumaal, aeg möödunud sajandi 80-ndate aastate lõpp.
Seda aega ja kohta tutvustab autor läbi oma kirjade (lugejale). Kirjad jutustavad väikesi lugusid Paradiisi aedadest ja loomadest, aastaaegadest ja kuulsatest vanapoistest...
Kirjad on kirjutatud Õnnepalule omases, lihtsas ja lakoonilises keeles, illustreeritud Paradiisi kaardi ja tolleaegsete must-valgete fotodega.
See on just selline raamat, mida on hea külmal talveõhtul koos kuuma teega nautida. Millega koos on mõnus minna ajas paarkümmend aastat tagasi ja mõelda oma lapse- või noorusaja peale.


MARIE UNDER

Sirje Kiin

Biograafia eesmärk on anda võimalikult terviklik ülevaade ühest eesti rahva suuremast luuletajast Marie Underist.
Raamatus kirjeldatakse ja analüüsitakse tema lapsepõlve ja vaimset kujunemisteed, suhteid sugulaste, sõprade ja armsamatega, tema luuleloomingu aluseid, muutumist ja vastuvõttu nii ta kaasajal kui ka hiljem, nii kodu- kui ka välismaal. Raamatus avaneb ühtlasi kogu eesti rahva 20. sajandi emotsionaalselt kaasahaarav ajalugu.
Rohke pildimaterjaliga illustreeritud biograafia peaks huvi pakkuma mitte ainult tõsistele kirjandus- ja luulehuvilistele.

Marie Underi elust
Luuletus, mis määras ühe naise saatuse

EESTI AJALUGU

Seppo Zetterberg

Eestil on palju ajalugusid. Peale poliitilise ajaloo tuleb kindlasti rääkida ka kultuurilisest, majanduslikust ja sotsiaalsest ajaloost. Seppo Zetterbergi „Eesti ajalugu“ on üldkäsitlus, mis hõlmab neid kõiki. See mahukas ühtede kaante vahele surutud raamat on kõige kaasaegsem raamat Eesti ja eestlaste ajaloost alates kõige vanemast ajast kuni tänapäevani. Peale teksti ja illustratsioonide väärib eraldi esiletõstmist ulatuslik kasutatud kirjanduse nimekiri, mis näitab, et kirjutamisel on arvestatud kõige uuemate uurimustööde tulemusi ja peale ammu tuntud faktide on siin ka palju uut. „Eesti ajalugu“ on ainulaadne raamat ning suurtöö, mis on mõeldud kõigile ajaloohuvilistele.

SEITSE MAAILMA

Berit Renser, Terje Toomistu

Berit ja Terje on koos seigelnud neljas maailmajaos. Debüütromaan räägib rännakutest Lõuna-Ameerikas. Nende blogi
avantyristid.blogspot.com on korduvalt võitnud parima reisiblogi auhinna.
Loe raamatust ja selle saamisloost lähemalt siit.

JÕULUSALMIK


Mahukas jõulusalmik koondab rohkem kui kahtsadat salmi ligikaudu sajalt armastatud autorilt. Salmid on jaotatud teemade kaupa ning räägivad jõuluootusest, jõuludest, inglitest-haldjatest, päkapikkudest, talvest ja aastavahetusest. Kogumikus on esindatud nii esivanemate vanad kui ka tänapäevased, nii ilmalikud kui ka vaimulikud salmid. Nende juures on ka viited nootidele ja heliplaatidele.

MUINASJUTT LAPSE ARENDAJA NING LOHUTAJANA

Toivo Niiberg jt.

Raamatust leiab lugeja vastused küsimustele, kust muinasjutud pärinevad, mis on nende tähendus ja sügav sisu, kuidas muinasjutte jutustada. Arutletakse fantaasia ja fantastika olulisuse üle lapse mõttemaailma mõjutajate ja arendajatena. Samuti tuuakse välja üldised seaduspärasused muinasjuttudega töötamisel. Eraldi leiavad käsitlust didaktilised, psühhokorrektuursed, meditatiivsed ja psühhoterapeutilised muinasjutud. Raamatus on ka muinasjututeraapia praktilisi lahendeid.


EDGAR VALTER I: KARID JA KÕRGUSED

Külli Leppik

See on esimene köide Edgar Valteri elule ja loomingule pühendatud kolmeköitelisest sarjast ning hõlmab kunstniku varasemat eluperioodi lapsepõlvest kuni 1964. aastani.
Kõik me teame Etsi pilte, aga kui palju me teame temast endast, tema lapsepõlvest, elu keerdkäikudest? Ilmselt mitte eriti palju. Seda lünka üritabki ilmunud raamat täita.

Loe lisaks Contra artikkel Eesti Päevalehes


KULDSED LOOD

Heiki Raudla, Ringa Raudla

Head lood on nagu seemned, mis soodsas pinnases võivad idaneda ja vilja kanda. Just nõnda mõjuvad muinasjutud, müüdid, mõistulood, anekdoodid. Metafoorses narratiivis on jõud, mis aitab inimesel toime tulla küsimustega, millele elus pole ühest vastust.
Käesoleva raamatu lood on kogutud paljudest allikatest. Suurem osa siinseid süžeid on universaalsed, levinud üle maailma mitmesugustes variantides. Võib juhtuda, et lugeja leiab neist lugudest peale lugemismõnu ka abi mõnel kriitilisel eluhetkel.


VÄIKESED FILOSOOFID

Eva Zoller

Lastel on väga palju küsimusi – nad tahavad kõike teada ja kõigest aru saada. Miks mitte arutada koos lastega suuri ja tähtsaid elulisis küsimusi. Arutlemine koos lastega toob sära silmisse, ja mitte ainult lastele, vaid ka täiskasvanutele. Ja mis kõige tähtsam – niimoodi rõõmsalt ja mängeldes omandavad lapsed olulisi oskusi ja tähtsaid teadmisi, sest elus saavutatakse edu ikka iseseisvalt mõeldes ning oma südant ja sisemist tahet järgides.

KÕIK PUHA OMAD JOPED

Madis Jürgen

Madis jürgen ei ole kirjanik, vaid tegelikult ajakirjanik. Kui ajakirjanike loodud tekstid lähevad tavaliselt aja jooksul vanaks, siis Madise lood lähevad aina paremaks. Ta kirjutab vanadest ja üksikutest, veidrikest ja külahulludest - tõsistest asjadest tegelikult.  Ikka läbi mingi mõnusa ja heatahtliku huumori.

VÕITJA ON ÜKSI

Paulo Coelho

Intrigeeriv lugu madalusest, ahnusest ja kuulsuste kummardami­sest. Ilustamata pilt sellest, kuhu me oleme jõudnud. Edust, sellest salakavalast kiusatusest.
„Võitja on üksi” piidleb luksuse ja glamuuri tagamaadele, kujutades endast süvitsiminevat mõtisklust meie unistuste püsivusest ja väärtuste skaalast, mida me kasutame mõõdupuuna ise­enda mõõtmiseks.
Romaan jälgib vene ärimehe, telekommunikatsioonimagnaadi­ Igo­­ri samme välismaal 24 tunni jooksul. Mehe laastatud hing ­on­ täis­ valu tunnete purunemisest.
See on pingestatud, siiras ja õnnestunult kirjapandud lugu meie elu kestvalt painavast lummusest, kuulsuse, edu ja raha maa­ilmast, mille tõusudega kaasneb masendus, ning selle maailma, kus meie elame, kõige pinnapealsema, ebakindlama ja hävingut põhjustava külje hukkamõistmine.


MISTER FRED

Urmas Ott, fred Jüssi

See on kahe suure meistri mõtterännak läbi paljude aastate. Avameelselt räägitakse sellest, milles seni on räägitud vähe või vaikitud hoopis. Mis on see, mis annab elule väärtuse? Kes või mis aitab inimest rasketel aegadel? Millest laulavad meie linnud ja räägivad rabad?
Raamatu kaante vahele on kinni püütud unustamatud maastikud nii looduses kui hinges.

KUNINGANNAD, KEISRINNAD JA KONKUBIINID

Claudia Gold

Raamatus „Kuningannad, keisrinnad, konkubiinid“ jutustatakse lugusid tõeliselt ebatavalistest naistest. Sealhulgas Elizabeth I-st, kes viis Inglismaa maailma mõjuvõimsamate riikide hulka; kunagisest vähetuntud Saksa printsessist Katariina II Suurest, kes tiris raskelt edasiliikuva Vene karu kaasaegsesse maailma; keisrinna Wu Zetianist, kes pani aluse Hiina kuldajastule; Britannia esimesest naispeaministrist Margaret Thatcherist, riigitegelasest, kelle nägemuse kohaselt määratletakse kaasaja poliitilist maastikku tänapäevani.Raamat maalib ilmekad kirjanduslikud portreed viiekümnest ebatavalisest naisest, kes on ajaloo jooksul riiki juhtinud või riigivõimu omanud – alates Hatšepsutist Benazir Bhuttoni. Igas lühieluloos näidatakse kõnealust isikut oma aja kultuuri- ja ajakontekstis, see võimaldab autoril mitte üksnes jutustada 50 julge ja iseseisva naise elulugu, vaid esitada ka teise nurga alt viimase 3500 aasta ühiskonna ajalugu.


MEES JA NAINE

Anatoli Nekrassov

Autori üheksas raamat eesti keeles.
Kas armastatud inimest võib petta, reetmata iseennast? Mis on reetmine? Kuidas kindlaks teha, kas tegemist on ikka tõelise armastusega? Kõiki neid küsimusi käsitleb tuntud autor, psühholoog Anatoli Nekrassov.
Kui jääte iseendaks, siis ei karda te enam saatuse ebameeldivaid üllatusi. Pidage meeles: kui teile saadetakse „kolmnurki“, siis on see kellelegi vajalik...

ILLUSIOONIMEISTRID: VARANASI PÄEVARAAMAT 2

Lii Unt

„Illusioonimeistrid“ on Lii Undi Varanasi päevikute järg, köitev ja üdini siiras lugu vaimsetest otsingutest India pühas linnas. Seekord keskendub autor inimsuhetele ja kergitab näivuse loori ka valusatelt teemadelt. Kas armastus on sama mis surm? Kuidas tabada tõde?
Mis tunne on olla liikuv rahakott? Lii Unt loob meisterlikult värvika pildi India argielust, kultuurist ja inimestest.
Vaata ka Varanasi päevikute 1. osa: Parim näitleja linnas.

AJA VAIMUD

David Vseviov

Raamatusse on koondatud ajaloolase David Vseviovi sadakond artiklit, 14 esseed ja 34 arvustust, mis on ilmunud perioodikas aastail 1996—2009. Et vaadata, mida aja vaimud on nende tekstidega teinud, mida valdavalt hävitanud ja mille alles jätnud. Väga paljude lugejate-kuulajate lemmikul David Vseviovil on mineviku-uurijana harukordne anne luua ajalooseikadega mängeldes üllatavaid seoseid ja öelda välja vägagi lihtsaid tõdesid, mille peale ise millegipärast pole tulnud. Ta jutustab, vaeb ja seletab meile ajalugu ikka oma rahulikul
muhedal moel ning tundliku närviga inimesena vahel murelikult ja nauditavalt irooniliseltki.