Millised raamatud sobivad näitamiseks ja lugemiseks väikestele inimestele?
 
Väikelaste ja imikute raamatud peaksid olema sellised, millest lapsel on kerge aru saada ja mida on põnev katsuda, samas võiksid need last ka käeliselt arendada ning anda uusi teadmisi ümbritsevast maailmast.

IMIKUTELE VÄIKELASTELE
Sari Meie karvased sõbrad: Kiisuke Njäu-Njäu, Kutsuke Auh-Auh

Raamatu esikaanel võib tutvuda raamatu peategelasega ja teha talle pehme pai. Järgnevatel lehekülgedel leiab kiisuke uusi sõpru ning näeb, kus nad elavad.

Sajajalgne Saara 

Saaraga on vahva värve õppida. Iga kord, kui lehte keerad, vupsab ta välja ja näitab uusi toredaid värve oma seljal. See lõbus raamat aitab lastel tundma õppida põhivärve ja nende segamist.

Vestlused loomadega,  Rõõmus loomaaed 

Suurte tähtedega papist lõõtsaraamatud  kõige väiksematele.

Helle Laas. Ämbliku pesupäev 

Jutuvalimikus "Ämbliku pesupäev" on lugusid laste suhetest täiskasvanutega, kusjuures suurte inimeste maailma avatakse lapsepilguga vaadates. Mõnikord on tähelepanekud ootamatud, kuid suurte ja väikeste vastastikuses suhtlemises on mõistmist ning südamlikkust.

Sari Näpuraamatud:

Kana Kata, Siga Oskar, Lammas Miia, Lehm Piia.

Lõbusa näpuraamatute värsid ja mänguvõimalused pakuvad rõõmu kogu perele.  

Gerda Kroom. Mõmmiku päev 

Lõbus raamat Mõmmikust, kelle päeva abil saab laps selgeks kellatundmise, sest raamatus on liikuvate seieritega kell.

Mina oskan ise.
Pehmest tekstiilist raamatu lehekülgedel saab laps harjutada nööbi kinni-lahti tegemist, tõmbluku avamist ja sulgemist, kingapaela sidumist ja veel mõndagi, mida suured lapsed peavad oskama.

Unenägude karussell  

Kaheksanurkses läbipaistvate plastakendega karbis on ümmargune karussell, milles on helisev mängutoos ja neli pisikest papist lehtedega raamatut. Kui karussell keerleb ja mängutoos mängib, võib ema lapsele lugeda unejuttu. Nendeks on "Head ööd, jänku!", "Valgus ööpimeduses", "Siil sai endale sõbra" ja "Võlujook".  
Tekstid on trükitähtedega, et ärganud laps saaks neid isegi lugeda, nautides samal ajal mängutoosi lihtsat meloodiat.

Vanniraamatud 

Kaks lõbusate piltidega vanniraamatut komplektis.

Kallis loomaaed 

Toredate üllatustega pildiraamat 3 - 5-aastastele lastele.

Sari Vaata ja katsu: Pardipojad 

Päris pisikestele mõeldud pappraamatu kaane pealt saab katsuda pardipoja pehmeid udusulgi, sees on aga teisigi loomi - tutvust saab teha kana sulgede, lamba villa, kitsekese kasuka ja sea nahaga. Imearmas raamat arendab lapse taju ja rikastab ta sõnavara.

Pildiaabits. Loodus 

Larousse’i pildiaabits väikelastele. Rõõmsavärviliste piltide, suunavate küsimuste ja toreda äraarvamismängu abil õpetatakse tundma rohkem kui 150 puu- ja köögivilja, lille, puud, seent, putukat, lindu ja väikelooma.

Beebi vaatab. Kutsikaid. 

Väikesele beebile meeldivad selged kontrastsed kujutised ja nendele pilgu koondamine arendab beebi nägemist ning ajutalitlust. Kui annate raamatu lapsele kätte väga varases eas, soodustate temas lugemisharjumuse kujunemist. Juba beebieas raamatutega kokku puutunud lastel jätkub õppimislusti kogu eluks. Selles raamatus on luubi all nunnud kutsikad - nii kuninglikud labradorid kui lustlikud krantsid.

Tuletõrjeauto. Minu esimene raamat 

Masinakujulised raamatud on mõeldud väikestele lastele, kes vaatavad pilte, kuid hakkavad juba ka lugema. Neid raamatuid saab servale mänguks püsti panna ning ratastel ja roomikutel ringi sõita. Lihtsad pildid on erksavärvilised ja detailirikkad, lühikesed trükitähtedega lood tutvustavad, mida vastava masinaga tehakse. Kui traktori ja ekskavaatoriga tehakse igapäevast kohati lausa rutiinset tööd, siis tuletõrjeauto ja kiirabiauto kihutavad kohale, kui on juhtunud midagi erakordset.

Siilike Siim 

Siilike Siim tahab minna üle tee.

Läbiulatuva näpunukuga pappraamat.

Safariretk. Esimene loendamisraamat 

Pisike, kirev ja naerusuine raamatuke, kus elutsevad eksootilised loomad lasevad ennast üle lugeda, et arvutamine ja numbrid kenasti selgeks saaks.

Mummuraamatud: Minu kodu, Esimesed sõnad 

Raamatud 1-2 aastastele lastele.

Inetu pardipoeg.  

Väike paksude lehtedega majakujuline raamat on mõeldud väikestele lastele, nii neile, kes veel lugeda ei oska, kui ka algajatele lugejatele. Tekst on trükitähtedega. Nagu pealkirjast näha, on tegemist tuntud muinasjutu lühikese ümberjutustusega. Igal lehel on vähemalt üks ava, millest paistab mingi teisel leheküljel olev objekt, näiteks päike, loom või lind. Pildid on värvikirevad, rohkete detailidega, nii et uudistamist jätkub pikaks ajaks.

(Samas sarjas ka Punamütsike, Kolm põrsakest)

Minu esimene raamat. Loomad 

Kõikidele väikestele loomasõpradele mõeldud pildiraamatu rõõmsatel fotodel on loomalapsi, taluloomi, linde, loomaaialoomi ja lemmikloomi. Raamat annab teadmisi ja rikastab lapse sõnavara.

Mõmmiku seljakott ja kimbuke raamatuid. 

Pealkirja all on väljaanne, mis koosneb karbist, milles on väike loomanäoga seljakott, selles omakorda kolm tillukest raamatut. Kotti mahub lisaks raamatutele ka mõni lapse lemmikasi, mida ta tahab kaasa võtta. Seljakotti saab kasutada ka eraldi, kui raamatud on riiulisse pandud. Mõmmiku kotis on lugu tema suurtest kõrvadest, uutest sõpradest ja lustimisest.

Kes see on? Kas kassike?

Kes see on? Kas hiireke? 

Volditavad pappraamatud on mõeldud kõige väiksematele raamatusõpradele. Raamat avaneb kui saladuste laegas, igal leheküljel ootab uus loom ja uus luuletus. Kindlasti suunab see lapse fantaasia uutele radadele. Trükitähtedes tekst sobib ka neile, kes alles esimesi sõnu veerivad.

Koduloomad. 

Koduloomadest on kujutatud koeri, kasse, hobuseid, lambaid ja teisi loomi. Ilusate fotode juures on lühitekst: loomade elukoht, toit, häälitsused. Kui vajutada raamatu paremal äärel oleval ribal mõne looma pildile, saab teada, millist häält see loom teeb. Raamatus kõlab 8 looma hääl.

Väikeauto on mõnus semu 

Väikelastele mõeldud paksust papist lustakad raamatukesed autodest, igal autol on oma ilmekas nimi ja omad ettevõtmised, toimingud ja otse loomulikult ainuomane iseloom. Autode käike saadavad lõbusad salmid. Erksavärvilise kujunduse ning lapse jaoks hästi jälgitavate piltidega raamatud on ka ise kõik autokujulised.

Silvi Väljal. Jussikese seitse sõpra 

Tutvustab lastele nädalapäevi.

Mida ma söön? 

Värvikirev pappraamat, mille pildiketta abil saab laps teada, mis loomad armastavad millist sööki.

Vastandid. 

Raamatus on igal leheküljel kaks aknakest. Ruudukujulises on lühike küsimus. Kitsas aknakeses on kiri "lükka" ja nool, mis näitab suunda. Kui lükata papis olevat lehte, saab lugeda vastust küsimusele. Vastanditest tutvustatakse neid, millega väike laps iga päev kokku puutub.

Koer on mõnus semu 

Vahvad erikujulised täiskõvast plastist lasteraamatud on mõnus lugemisvara noorele loomasõbrale. Koera, kilpkonna, delfiini ning mesilase kaasakiskuvad seiklused ei jäta külmaks ühtegi noort lugejat. Trükitähes ning värvikirevate illustratsioonidega lugejasõbralik raamat on sobilikuks teejuhiks lugemaõppimisel ning loomade tundmaõppimisel

Felix Kotta. Tublid loomad 

50 aastat tagasi ilmunud ja tollal väga menuka lasteraamatu uustrükk.

Sõrmepere seiklused 

Sõrmede ja käe liikuvus on otseselt seotud aju ja kõne arenguga. Seega mõjub sõrmede liikuvuse ja koordinatsiooni parandamine soodsalt lapse kõne arengule. Väike raamat on mõeldud 9 kuu kuni 6 aasta vanuste laste peenmotoorika ja kõne arendamiseks. Sisuks lihtne lugu sõrmepere seiklustest, mida võib lapsele lihtsalt ette lugeda, kuid veelgi kasulikum on ühendada jutt sõrmede ja käte silitamise, massaaži ja harjutustega. Lihtne, paljude korduste ja trükitähtedega tekst pakub võimalust ka lugema õppimiseks. 
 
 

Kes siin elab? 

Värvikirev pappraamat, mille pildiketta abil saab laps teada, kus elavad koduloomad.

Annus Epp.  Oskar läheb õue 

Papiraamat kuni 3-aastasele lapsele.

Lugusid pisipõnnidele 

Valik toredaid lugusid väikelastele ettelugemiseks, lisaks neli pildilugu, mille põhjal võib laps ise oma loo jutustada.

Sari Piiksuraamat:

Piiks! Piiks! 

Raamatu tegelasteks on meile hästi tuntud koduloomad. Kana Kaagul on muna kaduma läinud ja ta alustab otsinguid mööda taluõue, kuni leiab muna üles. Kui raamatus olevale nupule vajutada, kuuleb, kuidas muna kõneleb. 

Mari  Saat. Mina ise 

MINA ISE mõtiskleb innustunult iseenda ja teda ümbritsevate asjade üle: paljad varbad, mis vähendavad väärikust, omaenese luukere, sünkmust sügav pimedus. MINA ISE armastab põhjalikult ja kaua enda sisse vaadata ning need tähelepanekud tekitavad temas ühtaegu üllatust ja imestust.

 

Väga paljusid imikutele mõeldud raamatuid vaatavad ka vanemad lapsed hea meelega, samuti sobivad nii mõnedki väikelastele suunatud raamatud imikutele näitamiseks. Kõik sõltub lapse arengust ja huvist raamatute vastu.